Türkçe
AYVALIK

Gömeç TONE OTEL

DOLANDIRICILAR KİMLİK BİLGİLERİNİ ELE GEÇİRDİKLERİ MS HASTASI ENGELLİ ADAMA YAPMADIKLARINI BIRAKMADI

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, kısaca MS olarak bilinen Multipl Skleroz hastası olan 64 yaşındaki adamın vatandaşlık numarasını ele geçiren dolandırıcılar, talihsiz adama yapmadıklarını bırakmadılar.

Mesanesi olmadığı için evden çıkamayan MS (Multipl Skleroz) hastası Sabahattin Peker'in nüfus bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar 2010 yılından bu yana talihsiz adamın hayatınıbusa döndürdü.

Malulen emekli talihsiz adamın kimlik bilgileriyle internette birçok kişiyi dolandıran dolandırıcıların ismini ve kimlik bilgilerini kullanarak internet üzerinden yavru köpek ve otomobil jantı, karaborsada da Fenerbahçe- Galatasaray maç bileti satarak bazı vatandaşları dolandırdığını, bu yüzden sık sık savcılığa ve polise ifade vermek zorunda kaldığını anlatan Peker isyan etti.

Son olarak Mardin’in Nusaybin ilçesinde, bir ihbarı değerlendiren güvenlik güçlerinin Türkiye’nin önemli bir kargo şirketine ait araçta yaptıkları aramalarda içinde yüzlerce paket kaçak sigaranın bulunduğu koliyi ele geçirdi. Güvenlik güçlerinin yapmış olduğu araştırmalarda söz konusu koliyi gönderenin vatandaşlık numarasının Sebahattin Peker’e ait olduğunu tespit edince, Peker bir kez daha savcılığa ifade vermek zorunda kaldı.

Başına gelenleri muhabirimize büyük bir üzüntüyle anlatan talihsiz adam, “Bu durumdan artık bezdim. Geceleri uykularım kaçıyor. Sadece bu yaşadıklarım yüzünden neredeyse her gece kabus görüyorum. Hemen hemen her sabah yataktan ter içinde kalkıyorum. Yıllar önce kimlik bilgilerime ulaşan dolandırıcıların yaptıkları yüzünden yaşadıklarımdan bıktım usandım” dedi.

Vatandaşlık bilgilerinin gerek telefon hatları alımında, gerekse kargo gönderileri gibi alanlarda ulu orta ve rahatlıkla kullanılmaması gerektiğine inanan Sabahattin Peker, “2010 yılından bu yana ben, kimlik bilgilerime ulaşan dolandırıcılar yüzünden 8 kez savcı ve polis merkezlerine çağrılarak ifade vermek zorunda kaldım. Yıllardır evimden dışarı çıkamayan ben, karaborsada maç biletleri, akıllı telefonlar, yavru köpekler ve kaçak sigaralar satmışım. Demek ki evden dışarı çıkabilsem, belki de Ayvalık’ı bile satabilecekmişim” diyerek hayıflandı.

Ele geçirdikleri kimlik bilgileri yüzünden her gününün kabusa döndüğünü kaydeden Peker, yetkililerin bir an önce bu dolandırıcıları yakalamasını dileyerek, başına bu işleri açan dolandırıcılara lanetler yağdırdı.

 

EMEKLİ ÖĞRETMEN EŞİ HARİKA PEKER ÜZÜNTÜLÜ

Eşi Sabahattin Peker’in bir süre önce ameliyat olup, hastanede tedavi gördüğü sırada kendisini arayan bir vatandaşın, ‘Bize yavru köpek sattınız ama ödemesini yaptığımız halde halen daha bize köpek falan gelmedi’ dediğini anlatan emekli öğretmen Harika Peker ise eşiyle birlikte yaşadıklarından şikayetçi.

Telefondaki vatandaşa, eşinin hastanede tedavi gördüğünü ve böyle bir satışı yapabilecek durumda olmadığını söylediğini ifade eden Harika Peker, “Bizim bugüne kadar ne evimizde beslediğimiz ne de satabileceğimiz köpeğimiz hiçbir zaman olmadı. Bir defasında da eşimin otomobil jantı sattığı iddia edildi. Oysa eşim jantın ne olduğunu bile bilmez” dedi.

Eşinin TC Kimlik Numarasını ele geçiren dolandırıcıların yaptıkları sahtekarlıklar yüzünden 6 yıldan bu yana çok büyük bir huzursuzluk içerisinde olduklarını anlatan Harika Peker, “Eşim çıldırma noktasına geldi. Yakında bende onunla aynı duruma geleceğim galiba. Eşim evde sürekli bir stres yaşıyor. Bu stres yüzünden zaman zaman bana bağırıp, çağırıyor. Geceleri uyuyamıyor. Kendi huzuru kalmadığı gibi, evimizde de çok büyük bir huzursuzluk içerisindeyiz. Allah hiç kimseye böylesi şeyler yaşatmasın. Allah’tan bugüne kadar 8 kez savcılık ve polis merkezlerine verdiğimiz ifadeler sonucunda şimdiye kadar ciddi bir sorunlar karşılaşmadık ama halen daha süren davaların neticelenmesi sonrasında haksız yere eşimin cezalandırılmasından endişeliyim. Bizim nasıl bir insan olduğumuzu Ayvalık’ta herkes biliyor ve bizleri tanıyorlar. Biz karı-koca bugüne kadar verdiğimiz en ufak bir sözü bile tutmazsak çok üzülen iki insanız. Böylesi bir şeyler yapabilmemiz olasılık bile olamaz” diye konuştu.

 

YENİ KİMLİK KARTLARI UMUTLARI OLDU

Yetkililere seslenen Harika Peker, “TC Kimlik numarası hiçbir şekilde değiştirilemiyor. Belki yeni çipli kimlik kartları sayesinde bu kepazelikten kurtuluruz diye ümit ediyoruz. Biz; böyle mağdur olmaya devam etmeyelim. Lütfen, bize bunları yapanları nasıl bulurlarsa bulsunlar” ifadelerini kullandı.

19/01/2020 Gün Ortalama:2112  Bugün 484 Ziyaret var  Sitede 3 kişi var  IP:3.227.2.246