Türkçe
AYVALIK

Gömeç TONE OTEL

CHP’li TÜM:FET֒nün siyasi imamı kim?

  CHP Balıkesir Milletvekili ve PM Üyesi Mehmet TÜM , Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istemi ile TBMM ye verdiği soru önergesinde FETÖ’nün siyasi uzantılarını sordu.

“Ordu Komutanından, bekçiye kadar etki alanı oluşturan, imam-mürit ilişkisi kuran FETÖ yapılanmasının siyaset kurumunda etki alanı , İmam-Mürit ilişkisi kurmamış olması düşünülemez. “ diyen TÜM, hükümettensiyasi sorumlularında  mutlaka ortaya çıkarılmasını istedi.

Yaşanan darbe girişiminin Siyasi sorumlusunun Hükûmet olduğunu vurgulayan Mehmet TÜM, Başbakan’a siyasi sorumluluğunun gereği olarak Hükumet olarak  istifa edecek misiniz diye sordu.

TBMM Başkanlığına sunulan önergede  şu görüşlere yer verildi:

                                                              

 

15 Temmuz Darbe girişimi sonrası, FETÖ hakkında açılan soruşturmalarda Kamu kurumlarında birçok işten el çektirilmeler, gözaltılar ve tutuklanmamalar gerçekleştirilmektedir. Silahlı Kuvvetler başta olmak üzere , İş dünyasından, Sanat camiasına kadar, her kurun ve kuruluşa sızan bu Çete’nin Siyasi uzantıları konusunda yaşanan bu süreçte herhangi bir somut verinin ortaya çıkmaması düşündürücüdür. Yaşanan Darbe girişimi sürecinde Muhalefetin her türlü desteğine ve uyarısına karşın, kimi yanlış eylem ve işlemlerin yapıldığı da Halkımız tarafından dikkatle takip edilmektedir.

Ordu Komutanından, bekçiye kadar etki alanı oluşturan, imam-mürit ilişkisi kuran FETÖ yapılanmasının siyaset kurumunda etki alanı , İmam-Mürit ilişkisi kurmamış olması düşünülemez. Kamuoyu bu konuda hükümettenSiyasi sorumlularında  mutlaka ortaya çıkarılmasını ve halkımıza açıklanmasını beklemektedir.

Bu bilgiler ışığında;

 

1-15 Temmuzdan , bugüne hakkında soruşturma açılan, görevden el çektirilen, gözaltına alınan ve tutuklanan kişi sayısı ne kadardır.? Bunların ayrıntısı nedir? Hangi kurum ve kuruluşlarda görev yapmaktadırlar? Tutuklananlar arasında Siyasi Parti Yöneticileri var mıdır? Bunlar hangi partilere mensup  yöneticilerdir.?

 

2- Haklarında soruşturma açılan, kamu görevlilerinin kamuya giriş tarihleri nedir? Bunlar hangi sınavlarla işe alınmıştır. Görevde yükselmeleri, hangi dönemde olmuştur. Bizzat Bakan onayı ile işe alınan kişi sayısı nedir? Bunlar kimlerdir ve hangi Bakanların onayı ile işe alınmıştırBu şahısları işe alan Bakanlarla ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa neden açılmıyor? Paralel yapı gazetelerini okuyan, abone olan memurlar dahi görevden alınırken , Başbakan olarak, istifasını istediğiniz, Bakanlar var mıdır? Bunlar Kimlerdir.

 

3- Sayın Cumhurbaşkanı dere geçilirken at değiştirilmez diyerek, bazı üst düzey kamu görevlilerinin “şimdilik” görevlerine devam edeceğini açıkladı. İcranın başı olarak, dere geçildi., darbe tehlikesi bitti, diyor musunuz? Bitmediyse tehlike nedir? Neden bitirilmiyor. Halkımıza tehlikenin ne olduğunu açıklayacak mısınız?

 

4- Darbe girişiminde “istihbarat” bilgilerini eşten dosttan aldığınızı açıkladınız. Size darbe istihbaratını vermeyen, MİT müsteşarını, diğer İstihbarat  birimlerinin başkanlarını görevden almayı düşünüyor musunuz?

5-TSK’ da ki General kadrosunun yarısı , Askeri öğrencilerin neredeyse tamamı  FETÖ   üyesi olarak, okullardan atılmış ve Generaller tutuklanmıştır. TSK daki her türlü yapılanmadan en üst “komutan” olan, Genelkurmay Başkanı sorumlu  değil midir? Kendisini dahi mağdur edecek, bir komuta boşluğu yarattığına inanıyor musunuz? Bu bağlamda Genel Kurmay Başkanını görevden almayı düşünüyor musunuz? Eğer sorumlu görmüyorsanız komuta kademesindeki en üst düzey yetkili ve sorumlu kimdir?

6- Siyasi otoritenin en üst düzey sorumlusu ve Başbakan olarak, bu darbe girişimde  hükümette de yönetim zaafiyeti olduğunu, düşünüyor musunuz? Bunun sorumluluğunu üzerinize alarak , Hükümet olarak istifa edecek misiniz?

 

07/07/2020 Gün Ortalama:620  Bugün 66 Ziyaret var  Sitede 6 kişi var  IP:34.231.109.238