Türkçe
AYVALIK

Gömeç TONE OTEL

AYVALIK’TAN AĞRI’YA ŞEFKATLİ DESTEK

Ağrı’da İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Bilgisayar Bölümü 3. sınıf öğrencisi olan Özkan, kendisi gibi gönüllü arkadaşlarıyla birlikte Ağrı’nın kırsal köylerinde ve mezralarında yaşayan yalınayak okula gitmek zorunda kalan minik köy okulu öğrencilerinin eksiklikleri olan kılık kıyafet, ayakkabı ve eğitim malzemelerini hayırseverlerden temin edip, dağıtıyorlar.

Toplum Günülüleri Vakfı’nın üyesi olan üniversite öğrencisi Umut Özkan ve arkadaşları geçtiğimiz yıl,  'Uluslararası İlişkiler Kulübü' bünyesi yaptıkları ‘En Uzak Köye En Yakın Destek’ projesiyle 26 köy okulunda eğitim gören 83 öğrenciye, TAIMA (Havacılık Bilgi Yönetim Sistemi) katkılarıyla kıyafet yardımında bulunarak ulusal ve yerel medyada kendilerinden sıkça söz ettirirken bu yıl ise Toplum Gönüllüleri Vakfı ile birlikte hazırladıkları ‘Senden Bana Kalan’ adını taşıyan yepyeni projeyle ihtiyaç sahiplerine yönelik yeni bir kıyafet yardımı projesini hayata geçirdiler.

İlk etapta yerel olarak başlattıkları projenin Türkiye geneline yaygınlaştırılması ve sürdürülebilir olması için çalışmalar başlatan Özkan ve arkadaşlarının bu yeni sosyal çalışmasına ilk yardım ise Ayvalık’tan geldi.

Bu kapsamda; kısa bir tatil için doğup büyüdüğü memleketi Ayvalık’a gelen Umut Özkan, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’da hazırladıkları projeyle ilgili destek istedi.

Kaymakam Nazlı’nın girişimleriyle ilçede ihtiyaç sahibi vatandaşların giyim, yiyecek, ilaç, kömür ve tedavi gibi sorunlarına yönelik çalışmaların yanı sıra ilçeye bir huzur evi yaptırılması için yoğun çalışmalar yapmasıyla tanınan Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ayvalık Belediyesi’nin katkılarıyla genç üniversite öğrencisi Umut Özkan ve arkadaşlarına bir kamyonet dolusu kılık kıyafet yardımı yapıldı.

İlçede yardıma ihtiyaç duyan hemen hemen herkesin yardımına Hızır gibi yetişmesi nedeniyle 7’den 77’ye herkesin ‘Fatma Anne’ olarak isimlendirdiği Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fatma Cavlı’nın hayırseverlerden topladığı bebek tulumları, ayakkabı, çorap, pantolon, kazak, ceket, palto, bere gibi giyim eşyaları kolilenerek, kamyonete yüklendi ve Ağrı’ya gönderildi.

Derneğin sosyal marketinden Ağrı kırsalındaki minik öğrenciler başta olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için kıyafetleri ‘Fatma Anne’ ile birlikte kolileyen genç üniversite öğrencisi Özkan’ın ise mutluluğuna diyecek yoktu.

Muhabirimizin sorularını yanıtlayan Umut Özkan, kısa tatil için geldiği Ayvalık’tan Ağrı’ya dönerken eşi ve dostundan toplayacağı birkaç koli giyim eşyasıyla döneceğini düşündüğünü belirterek, “Daha sonra Kaymakam ve Belediye Başkanı ile görüştüm. Kaymakam bey beni direkt Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne yani Fatma Anne’ye yönlendirdi. Geldim ve şu anda 10 büyük koliden fazla kılık kıyafet teslim aldım. Bir kamyonet dolusu bu yardımı Ağrı’ya göndereceğiz. Bu yardımların devamı da gelecek inşallah. Gerçekten de Ayvalık, beklediğimden daha fazlasını gösterdi bana. Bunun için de başta Fatma Anne olmak üzere herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Teslim aldığı kılık kıyafetlerden oluşan yardımların Ağrı merkez başta olmak üzere köylerine gideceğini ifade eden Özkan, başlattıkları yeni kampanyalarının yerelden başlayıp, ulusal boyuta yükseleceğine inandığını vurgulayarak, “Topladığımız bu kılık kıyafetleri Ağrı’da Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki 50-60 kişilik gönüllü bir ekiple dağıtımını yapacağız. Yöredeki muhtarlar aracılığıyla belirlediğimiz ihtiyaç sahibi ailelere bu yardımları ulaştıracağız.”dedi.

Kendilerini bu yardımları yapmaya iten en büyük nedenin Doğu’da yaşayan vatandaşların gerçekten çok fakir olması olduğunun altını çizen Umut Özkan, “Derslerden fırsat buldukça gönüllü arkadaşlarımızla Ağrı’daki kırsal köylerdeki okullara gidiyoruz. Burada zor koşullarda eğitim görmeye çalışan kardeşlerimizle bir araya geliyor ve onlarla sohbet ederek ufukları açmaya çalışıyor ve gelecekle ilgili güzel şeylerden bahsediyoruz. Beklentilerine tercüman olmaya çalışıyor ve onlara özgüvenlerini kazanmalarına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bunların yanı sıra da doğru düzgün ayakkabıları bile olmayan bu çocukların ihtiyaçlarını belirleyerek onlara destek olabilmenin planlarını yapıyoruz. Şu anda doğu da hava sıcaklığı en iyi şartlarda eksi 20 ile eksi 30 derece arasında değişiyor. O bölgede normal bir insan kalın giyinirken bile üşürken bu bölgede yaşayan bir çok çocuğun ayağında ayakkabı bile yok. Üstlerinde mont yada palto olmaksızın okula gidip gelmeye çalışıyorlar. Bu çocuklar sokaklarda bir yandan kağıt mendil ve peçete satarak yada baskül ile kilo tartarak kazandıkları 1-2 lira ile aile ekonomilerine destek olmaya çabalıyorlar. Ama gerçekten üzerlerinden kıyafet yok bu çocukların ve çoğunun da maddi durumları inanılmaz kötü. Devletimiz sağolsun bu insanlara destek veriyor. Hemde çok güzel ve ciddi bir destek veriyor ama yine de ne olursa olsun 6-7 çocuklu ailelere bu yardımlar yetmiyor” diye konuştu.

 

‘FATMA ANNE’ MEMNUN

Yaptıkları yardımla ilgili muhabirimize konuşan Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fatma Cavlı ise; “Umut kardeşimiz bize gelip, Ağrı’daki insanların çok mağdur olduklarını ve oradaki çocukların kılık kıyafete ihtiyacı olduğunu söyledi. Sağolsunlar Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız da Umut’u bana yönlendirmişler. Kendilerine teşekkür ederim. Çünkü biz gönüllüyüz. Bizdeki bu eşyalar bize hayırseverlerden geliyor ilk ve ikinci el olarak. Kaymakamlık ve Belediye ile birlikte çalışıyoruz. Önemli olan hepimiz için halka hizmet etmektir. Bu yüzden de seve seve Umut’un bu güzel projesine yardım ediyoruz. İnanıyorum ki bu koliler ihtiyaç sahiplerine ulaşacaktır. Bu yardımlarımız devam edecektir. Umut kardeşimi ve arkadaşlarını kutluyorum. Bugün içim çok daha rahat. Hakikaten doğuda kış çok çetin geçiyor. Bu yardımları da Umut Özkan kardeşimizin aracılığıyla oradaki insanlara seve seve yönlendiriyoruz” dedi.

06/06/2020 Gün Ortalama:483  Bugün 66 Ziyaret var  Sitede 4 kişi var  IP:3.231.220.225