Türkçe

Gazetemiz

AYVALIK

LİSELİ ÖĞRENCİLERDEN SOKAK HAYVANLARI İÇİN ANLAMLI BULUŞ

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Özel Ayvalık Lisesi öğrencileri mucidi oldukları basit bir sistemle sokak hayvanlarına şefkatli ellerini uzattı.

Okulun Sosyal Yardımlaşma Kulübü öğrencileri;  basit bir plastik boruyla yaptıkları ve ‘Mamamatik’ adını verdikleri bir sistem ve bu sisteme de kendi cep harçlıklarıyla satın aldıkları mamaları doldurarak, sokak hayvanlarının karınlarını doyurmaya çalışan öğrenciler gönüllerde taht kuruyor.

Okulun Biyoloji Öğretmeni Nuray Kotan’ın öncülüğünde hazırlanan projenin; bir plastik su borusu ile yapılan mamamatiklere üst kısımdan dökülen mamalar, borunun alt kısmındaki bölümden sokak hayvanları tükettikçe, kendi kendine dolduran bir düzenekten oluştuğu gözlendi.

Sahipsiz sokak hayvanlarının çok kısa bir sürede alıştıkları ve karınlarını doyurdukları Mamamatik Projesi’nin Ayvalık geneline yayılmasının amaçladığı öğrenildi.

 

ÖĞRETMEN KOTAN SONUÇTAN MEMNUN

Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan okulun Biyoloji Öğretmeni Nuray Kotan, “Biz, Sosyal Yardımlaşma Kulübümüzün öğrencileriyle birlikte, sokak hayvanlarına yönelik birkaç proje düşündük. Yaptığımız çalışmalar sonrasında ‘Mamamatik’ adını verdiğimiz bu projeyi geliştirdik. Bu sistemin bir benzerini sosyal medyada görmüştüm. Çok hoşuma gitmişti. Bunu da öğrencilerimle paylaştım. Biz, sosyal medyadan gördüğümüz o sistemi daha da geliştirerek, bu hale getirdik.”dedi.

 

VATANDAŞLARIN DUYARSIZLIĞI NEDENİYLE BU YOLA BAŞVURMUŞLAR

Okulun 9. sınıf öğrencisi Cansu Dinç, “Vatandaşlarımızın sokak hayvanlarına yeterince yiyecek vermemeleri sonucunda böylesi bir projeyi hayata geçirerek, ‘Mamamatik’ adını verdiğimiz bu sistemi geliştirdik. Üstten attığımız mamalar, alt kısımdaki haznenin eğimli olması nedeniyle yere dökülmüyor ve böylelikle de hayvanlar rahatlıkla bu mamaları tüketebiliyorlar” dedi.

“YAŞAMAK ONLARINDA HAKKI”

Öğrencilerden Dünya Onbulak ise asıl amaçlarının sokak hayvanlarının aç kalmaması olduğunu vurgulayarak, “Maalesef günümüzde çoğu insan sokak hayvanlarına karşı duyarlı değil. Hatta duyarlı olmamak için elinden geleni yapıyorlar. Bu yavrucakları beslemek ve onlara su vermek, onların yaşamalarını sağlamak istiyoruz. Onlarda güncel hayatta bizlerle birlikte yaşıyor. Yaşamak onların da hakkı bence.” diye konuştu.

 

OKUL İDARESİ PROJEYİ YAYGINLAŞTIRACAK

Öte yandan Özel Ayvalık Lisesi idaresinin de öğrencilerinin geliştirdiği mamamatikleri Ayvalık genelinde birçok noktaya konuşlandırarak, öğrencilerinin bu duyarlılığının toplumsal farkındalık adına yaygınlaştırılmasına öncülük yapacağı öğrenildi.

 

 

 

 

22/09/2019 Gün Ortalama:557  Bugün 272 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:35.172.100.232