Türkçe
AYVALIK

Gömeç TONE OTEL

Ayvalık Kaymakamlığı’ndan şehit aileleri ve gazilere anlamlı gece

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri anma etkinlikleri kapsamında Ayvalık Kaymakamlığı tarafından şehit aileleri ve gaziler için anlamlı bir akşam yemeği düzenlendi.

Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan’ın ev sahipliğinde, Cunda Uygulama Oteli’nde düzenlenen yemekte; AK Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Ayvalık Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Uslu, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, daire amirleri,  şehit aileleri, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Ayvalık Şubesi üyesi gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda seçkin davetli hazır bulundu.

Zengin bir menüden oluşan mütevazı yemekte konuşan AK Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, 18 Mart gibi maneviyatı büyük bir günde kendilerini şehit aileleri ve gazilerle bir araya getiren Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan’a teşekkür etti.

Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü etkinlikleri nedeniyle başta Çanakkale olmak üzere vatan savunmasında hayatını kaybeden tüm şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Aydınlıoğlu, “Bu bağlamda özellikle şehit aileleri, bizlere şehitlerimizin emanetidir.  Çünkü O’nlar canlarını bu vatan için seve seve feda etmeselerdi biz bu ülke bugün bu kadar rahat yaşayamazdık.  Bu ülkenin bir çakıl taşı bile çok kıymetlidir. Atatürk’ler Anafartalar’da; Koca Seyit’ler Çanakkale’de ne için mücadele etmişlerse, bugün de; Suriye’de, Afrin’de ve Mehmetçiğimizin terörle mücadele ettiği diğer yörelerde bu millet için savaşanlar bu dava adına savaşıyorlar.  Allah O’nları muzaffer kılsın inşallah. O’nlara güç kuvvet versin. Hakikaten, içeriden ve dışarıdan bu ülkenin çok haini ve düşmanı var. Ama millet olarak biz bunlara karşı hep tek vücut olduk. İyi ki Türkiye’de demokrasi var. Milli irade var. Sağlam bir millet iradesi var. Bizleri her yönden ayrıştırabilmek için defalarca zorladılar. Türk-Kürt ayrımı yapmak için zorladılar. Milliyetler üzerinden gittiler. Alevi-Türk-Müslüman olguları üzerinden gittiler. Ama başaramadılar. İnşallah da başaramayacaklar” dedi.

 

KAFAOĞLU, “KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESİYORUZ”

Gecede konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da; şehit ve gazilerini unutan bir milletin geleceğinin olamayacağını vurgulayarak, yemeğe katılan gazilere şöyle seslendi;“ Şehit ve gazilerimiz bizler için değerlidir. Sizler bu millet için bayrak için, ezan için, vatanımız için çağrıştınız, mücadele ettiniz. Çanakkale’den bu yana Sakarya’da, Dumlupınar da, Kıbrıs’da, yine terörle mücadelede doğu ve güneydoğu da, Fırat Kalkanı’nda, 15 Temmuz’da, en sonunda da Zeytindalı-Afrin’de şehit olan kardeşlerimize öncelikle Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Makamları Cennet olsun. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ diyor şair.  Anadolu’yu vatan yaptığımız günden bu yana, bu şehitler tepesi hiç boş kalmamış. Tabiki bundan sonrada boş kalmayacak. Çünkü maalesef dünyada bir mücadele var ve halen daha devam ediyor. Hiç bir zaman Anadolu’dan gözlerini eksik etmediler. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra bizler ne yazıkki hiç kimsenin bizim topraklarımızda gözünün olmadığını zannediyoruz. Ama maalesef, o bildiğiniz vahşi batı dünyası beyinlerinde hiçbir zaman için Anadolu’yu yeniden alabilmek adına, Türkiye’yi bölmek, parçalama düşüncesinden kendilerini arındıramadı. Ama 780 bin kilometrekare bunlara büyük lokma geliyor. Türkiye, son 15 yılda büyüdükçe, kalkındıkça, kendi işini kendi yapabildikçe, O’larda bundan son derece rahatsız oluyorlar. İşte bu yüzden önce içimizdeki hainler vasıtasıyla ‘Acaba Türkiye’yi tökezletebilir miyiz?’ diye düşündüler. Fetö haini 40 yıldan beri çalışıyordu. Ama hamdolsun bu millet 15 Temmuz’da, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokaklara çıkarak, o hayasızca akını püskürttü. Tabi bunlar birbirilerinden bağımsız değil. Asal vazgeçmediler. Şimdide etrafımızda terör koridoru oluşturmak istediler. Sayın Cumhurbaşkanımız bunlara her fırsatta dünyanın 5’ten büyük olduğunu söyledi. Kendi göbeğimizi kendimizin keseceğini haykırarak, bu oluşumlara müsaade edilmemesini istedi. Ama asla dinlemediler. Bunun üzerine, nasıl ki Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında bu millet kenetlendiyse, kahraman Mehmetlerimiz nasıl destan yazdılarsa; şimdi de Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız öncülüğünde, yine kahraman Mehmetlerimiz Afrin’de destan yazıyorlar. İşte bugün 100 yıl sonra Afrin’e Türk Bayrağı dikildi. O teröristlerin paçavraları sökülüp, atıldı. Terör yuvaları bir bir temizlendi. Ama birçok askerimiz de şehit oldu. Sabrettik sabrettik ama sonunda Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Ben; Cenab-ı Allah’tan birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi bozmasın, kardeşliğimizi daim etsin. Ülkemizi parçalamaya çalışanlara da müsaade etmemesini diliyorum.

 

KAYMAKAM GÖRGÜLÜASLAN, “MİRASIMIZ BÜYÜK VE MEŞAKATLİ, OMZUMUZDAKİ YÜK DE SON DERECE AĞIRDIR”

 Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun ardından konuşmasını yapan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan ise; Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü gibi anlamlı bir günde kendilerini onurlandıran tüm konuklarına teşekkür etti.

Şair Mithat Cemal Kuntay’ın; ‘On beş yılı karşılarken’ adını taşıyan şiirinde ki; ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ dizelerini seslendiren Kaymakam Görgülüaslan, “Eğer tanım bu ise; bayrak ve vatanı böyle tanımlayacaksak, bizim sancağımız gibi bayrak olmayı, bizim yurdumuz ve toprağımız gibi vatan olmayı hak eden, bu yeryüzü üzerinde bir başka bayrak ve toprak yoktur.  Bu millet, dünyanın var olduğu günden bugüne, var olan Hak ile batılın mücadelesinde her daim Hak’kın yanında olmuş, bununda bedelini kendi evlatlarını şehit vererek ödemiştir. Bu millet hiçbir zaman da bundan geri durmamıştır. Çekinmemiştir. Çünkü biz, yere düşenin elinden tutmayı, ‘bende düşerim’ korkusunu yaşamaksızın el uzatmış bir millettir. Bu bizim ecdadımızdan gördüğümüz, atalarımızdan öğrendiğimizdir. O nedenle, dün Çanakkale’de bu kahraman milletin evlatları, nasıl ki kendi canlarını bizler için feda etmişse, işte bugün Afrin’de, yarın kimbilir nerede bu memleketin çocukları kendilerine vazife olduklarını düşündüklerinde, ecdadından gördüklerini aynen uygulamaktan asla tereddüt etmeyecektir. O nedenle bizler büyük bir milletiz. Mirasımız büyük ve meşakatli, omzumuzdaki yük de son derece ağırdır. Bizler bu milletin çocukları olarak bunun pek tabiki farkındayız. Ona göre yaşayıp, ona göre çalışma gayreti içindeyiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Ayvalık Kaymakamlığı tarafından şehit aileleri ve gaziler için verilen akşam yemeği Ayvalık Müftüsü Orhan Tosun’un yaptığı dua ile sona erdi.

02/06/2020 Gün Ortalama:34  Bugün 287 Ziyaret var  Sitede 9 kişi var  IP:3.230.154.129