Türkçe

Gazetemiz

AYVALIK

GÖMEǒTE AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI YEMEN’İ UNUTMADI

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde, Yemen’de yaşanılan insanlık dramına Ak Parti İlçe Başkanı Arif Dalgıç Belediye Başkanı ve Başkan adayı  Kazım ARSLAN, Balikesir Büyükşehir Belediye meclis üyesi Eşref USLU, Gömeç Kadın Kolları Başkanı Hatice YILDIZ, İlçe yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri ile birlikte Yemen için basın açıklaması yaptılar. İlçe Başkanı Arif Dalgıç,yaptığı basın Açıklamasında; Yemen’de yaşanılan silahlı çatışmaların ardından ülkedeki Müslüman halkın açlık ve sefaletle boğuştuğuna işaret etti.

AK Parti Gömeç İlçe Başkanı Arif Dalgıç yaptığı açıklamada “Hepimizin malumu olduğu üzere, Yemen’de yıllardan bu yana süre gelen iç savaş nedeni ile bilhassa son yıllarda yaşanan silahlı çatışmalar Yemen’deki Müslüman halkın açlık, hastalık, yoksulluk ile burun buruna gelmesine yol açmış durumdadır.Nitekim ülkede, bu çatışmalar sebebiyle, altyapı sistemleri, okullar, hastaneler ve binalar büyük ölçüde yıkılmış, keza sağlık altyapısı çökmüş, buna bağlı olarak çeşitli salgın hastalıklar ve kolera salgını başlamıştır” dedi.

Ülkenin bu vahim durumu karşısında yaklaşık 2 buçuk milyon insanın yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldığını, 28 milyonluk ülkenin; 22 milyon insanının, hastalık, açlık ve yoksulluk içinde yaşamaya mahkûm edildiğini ifade eden Dalgıç, “Yine aynı sebeplerle, ne yazık ki, yaklaşık 50 bin Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Gelinen noktada ise, bu imkânsızlıklar içinde yaşam mücadelesi veren Yemenli kardeşlerimizin 2 milyon çocuğu eğitim olanaklarından tamamen yoksun halde büyümekte, daha da vahimi, yaklaşık 5 milyon çocuk, yokluk sebebiyle temiz suya ulaşamamakta, yeterli beslenememekte, salgın hastalıklarla boğuşurken ilaç ve tıbbi malzeme bulunamaması sebebiyle tedavi olamamakta, adeta ölümü beklemektedirler. Öyle ki, bu yaşamı imkânsız kılan şartlar neticesinde, her 10 dakikada bir çocuk hayatını kaybetmektedir” vurgusunda bulundu.

Dalgıç açıklamasında, “Her Müslüman kardeşimiz için kabul edilmesi imkânsız olduğunu düşündüğümüz bu insanlık dışı olaylar karşısında ise ne yazık ki bugüne kadar birkaç yardım kuruluşu dışında, tüm dünya, Yemen’in yardım çığlıklarına kulaklarını tıkamış durumdadır. Lâkin artık bu noktada, devlet ve millet olarak mazlumların yanında olmayı her daim şiar edindiğimiz gibi, Yemenli kardeşlerimizi bu zor zamanlarında yalnız bırakmıyor ve ‘Gömeç Yemen’i unutmadı’ diyoruz. Bundan böyle de, Gömeç halkı olarak, her daim gönlümüzde ve dualarımızda olan Yemen halkının yanında olacak, karınca kararınca elimizden gelen her türlü bağışı yapacağız. Bu bağlamda tez zamanda, bu savaş, açlık ve hastalıkların son bulmasını temenni ediyor, halkımızın da bu husustaki hassas davranışlarına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

25/08/2019 Gün Ortalama:996  Bugün 684 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:35.173.234.237