Türkçe
AYVALIK

Gömeç TONE OTEL

BAŞKAN HİMAM “MÜZE GÖMEǒE DEĞER KATACAK”

 

 

 Balıkesir'in Gömeç ilçesinde biyolojik çeşitliliği artırmak ve deniz canlılarına yeni alanlar oluşturma amacıyla toplantı gerçekleştirildi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı'ndan (GMKA) yapılan yazılı açıklamada, Gömeç Belediyesi'nde düzenlenen toplantıda, Marmara mermeriyle Balıkesir'in ve bölgenin tarihi ve mitolojik değerlerine dair unsurları da barındıracak olan bir su altı müzesi oluşturulması amacıyla güç birliği oluşturularak koordineli çalışmalara başlandığı bildirildi.

Bölgeye yapay resifler kazandırılacak

Bölgeye yapay resif alanları ve su altı müzesi kazandırılması ile yurt içi ve yurt dışı dalıcı turistler için büyük önem taşıyan bu proje ile Balıkesir'in cazibe merkezi olmasının hedeflendiği belirtildi.

Toplantıya, Balıkesir Büyükşehir Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün, Burhaniye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aysel, Bandırma Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Prof. Dr. Mustafa Sarı ve GMKA Genel Sekreter Abdullah Güç'ün katılımı ile Gömeç Belediye Başkanı İrem Himam katıldı.Toplantının ardından heyet, resif alanı ve su altı müzesi için sahaya çıkarak yerinde incelemelerde bulundu.

BAŞKAN HİMAM “MÜZE GÖMEÇ’E DEYER KATACAK”

Başkan Himam “Gömeç’in sahilin de bir bölgeye izin aldık, bir deniz altı müzesi birde yapay resif çalışması yapacağız. Şunu amaçlıyoruz normalde dalgıçlar dalış yaptıktan sonra 24 saat içinde uçağa binemezler  Gömeç yeni yollar yapıldıktan sonra İstanbul yada civardaki illerden  dalış meraklısı arkadaşlar araçlarına binip kısa sürede Gömeç’e gelip güzel bir dalış yaparak  deniz altı müzemizi görebilirler  Ayvalık açıklarımızda mercanları görürler, Gömecimizde akşam yemeklerini yedikten sonra  aynı gece araçlarıyla İstanbul’a döne bilirler. Bu çok özel ve güzel bir düşünce gerçekleştirile bilir bir şey ve gerçekleştireceğiz. Deniz altı müzemizin yapımı için izinler alındı finans işi de halledildi kısa bir süre içerisinde çalışmalar başlayıp en kısa sürede hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

 


 


18/09/2020 Gün Ortalama:1360  Bugün 427 Ziyaret var  Sitede 6 kişi var  IP:23.21.4.239