Türkçe
AYVALIK

Gömeç TONE OTEL

BAŞKAN UĞUR GAZETECİLER CEMİYETİ'NİN KONGRESİNE KATILDI..

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Türkiye'de basın özgürdür" dedi. Uğur, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin olağan genel kurul toplantısına katıldı. Burada davetlilere ve basın camiasına seslenen Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmaları 1 milyon 200 bin insanı kucaklayarak şekilde gerçekleştirdiklerini, Büyükşehir Belediyesi olarak vizyon projelerle Balıkesir'i plakası gibi 10 numaralı bir şehir yapacaklarını söyledi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin olağan genel kurulu yapıldı. Otel Basri'de gerçekleşen genel kurula, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti Balıkesir Milletvekili Av. Mahmut Poyrazlı, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özen, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Çanakkale İl Müdürü Murat Dereli, Basın İlan Kurumu Balıkesir şube müdürü Tahsin Şahin, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odası ve Şoförler Odası Başkanı Fehmi Erdem, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Gazeteciler Cemiyeti'nin üyesi basın mensupları katıldı.

Divan başkanlığını Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı'nın yaptığı kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından yapılan konuşmalarla devam etti. Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, "Bizler Basın camiasının içerisine tehlikeli bir virüs gibi girerek, kutsal olarak bilinen gazetecilik mesleğini kirletip kişisel hırs ve çıkarlarına alet eden kişi ve kişilerin ayıklanması noktasında gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz" dedi.
Demir, yerel basının etik ve ahlaki değerler ile genel olarak idari ve mesleki sıkıntılarını dile getirdiği konuşmasında gazetecilik mesleğine sahip çıkılmasını istedi.

Genel kurula hitap eden Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ise Türk Basın Birliği gibi bir yasal düzenlemeye acil olarak ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kolaylı, yeni bir yasa ile meslek örgütlerinde düzenlemeye gidilmesi gerektiğini ifade ederken, Basın çalışanlarının olumsuz çalışma koşulları ve meslektaşların yıpranma hakkından tüm basın emekçilerinin yararlanması gerektiği hususunda bu konuyla ilgili de yasal düzenleme yapılmasının lüzumlu olduğunun altını çizdi. Nuri Kolaylı Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında geleceğe umutla baktıklarını da sözlerine ekledi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin olağan genel kurul toplantısının protokol konuşmaları bölümünde söz verilen milletvekilleri de birer konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler. Milletvekilleri basın mensuplarının güç koşullar altında kamu görevi yaptıklarını ifade ettiler. Genel kurulun sonunda Ramazan Demir başkanlığındaki tek liste Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni yönetim kurulu olarak seçildi.

 

BÜYÜKŞEHİR'İN 'BÜYÜK BALIKESİR' HEDEFİ
BAŞKAN UĞUR: "BİZ, BALIKESİR'İN 20 İLÇESİNİ, 1000 KÖYÜNÜ HEPSİNİ DÜŞÜNEREK ÇALIŞIYORUZ"

Kürsüye son olarak davet edilen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, genel kurulun hayırlı olması dileğinde bulundu. Başkan Uğur, "Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti 55 yıldır Balıkesir basınının toplanma noktası. Geçmişte rahmetli olan bütün gazetecilere Allah'tan rahmet diliyorum" diyerek Balıkesir Basın camiasında emeği geçenleri saygıyla yad etti

 

ERDEK–AVŞA ARASINDA TELEFERİK HATTI

Gazeteciler Cemiyeti'ndeki konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaptıkları çalışmalar, ürettikleri ve hayata geçirilen, ayrıca devam eden projeleri her yönüyle marka olan 'Büyük Balıkesir' başlığı altında anlatan Ahmet Edip Uğur, 1 milyon 200 bin kişinin Belediye Başkanı olarak Balıkesir'in her noktasına, her yaşayan insana hizmet götürmenin çabası ve gayreti içinde olduğunu vurguladı. Erdek ve Avşa arasında teleferik hattı projesini müjdeleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Belediye Başkanlığında AK Parti'nin adayı olarak seçildim, ancak seçildikten sonra Balıkesir'de yaşayan 1 milyon 200 bin kişinin Belediye Başkanı olarak, Balıkesir'in her noktasına, her yaşayan insana (hayat tarzı, düşüncesi, partisi ne olursa olsun) hizmet götürmek için bir gayretin ve çalışmanın içindeyiz. Bandırma Belediye Başkanımız CHP'den Dursun Mirza, Ayvalık Belediye Başkanımız Rahmi kardeşimiz o da CHP'den. Yine Edremit Belediye Başkanı aynı şekilde. Ama biz Büyükşehir olarak çalışırken bir taraftan Bandırma'nın Organize Sanayi Bölgesi, limanı nasıl vizyon proje yaparız; bir taraftan Ayvalık'ın Cunda köprüsünü nasıl yaparız; Susurluk'un Buzağılık Köprüsünü nasıl yaparız diye uğraşıyoruz. Erdek'ten Avşa Adası'na teleferik projemiz bile var. Narlı-Paşa Limanı-Avşa, ‘kurtarıyor’ dediler, ‘çalışın’ dedim. Buraya saatte en azından bin kişi taşıyabilmeliyiz. Biz Balıkesir'in 20 ilçesini, 1000 köyünü hepsini düşünerek çalışmalarımızı yürütüyoruz" dedi

MIPIM FUARI..
UĞUR: “BALIKESİR’İ DÜNYAYA TANITACAĞIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, bu yıl ikinci defa katılacakları dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenecek MIPIM’e profesyonelce hazırlandıklarını, özel maketleri yapılan 11 projeyi burada yatırımcılarla buluşturacaklarını anlattı. MIPIM Gayrimenkul Fuarına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde 20 ilçe Belediyesi de katılıyor. Ahmet Edip Uğur, şunları söyledi;
“20 Belediye Başkanımız ile birlikte Pazartesi günü Fransa'nın Cannes şehrindeki dünyanın en büyük gayrimenkul fuarına (MIPIM) gidiyorum. Fuarın girişi bir kişi için 1.500 AVRO. Geçen yıl 9 metrekare bir stantta yer aldık ama bu sefer 60 metrekarelik stant kiraladık. 11 projemizin maketi ile beraber gidiyoruz; Ayvalık'ın maketi var, Gömeç'in maketi var, Çay Deresi var, Çamlıktaki rekreasyon alanı var, Bandırma Limanımız var. Yani bizim Balıkesir'de düşündüğümüz projelerin büyük bir kısmını maket haline getirdik, o maketlerle beraber gidiyoruz. Dünyadaki yatırım yapmak isteyen para sahibi yatırımcılar MIPIM'e geliyor. Biz de inşallah 20 Belediye Başkanımız ile beraber 15-18 Mart'ta MIPIM fuarındayız. Balıkesir'in yalnız MIPIM fuarında tanıtmak değil, dünyaya tanıtmak için gidiyoruz. Bizim Balıkesir'de pastayı, ekmeği büyütmemiz lazım. Bunu büyütemez isek Balıkesir'deki esnafımız da şikayetçi, gazeteci de şikayetçi. Burada daha fazla sanayi tesisi olursa, daha fazla alanı olursa, daha fazla turist, ziyaretçi gelirse pasta büyür. Balıkesir'e yılda İzmir'e, Bodrum'a giden, körfezimize gelen, Kapıdağ Yarımadası vs. giden en az 5-6 milyon kişi var, bunlar Balıkesir'den bir şişe su almadan geçiyor, Balıkesir'in esnafına hiçbir şey bırakmıyor. Ben istiyorum ki Balıkesir merkeziyle Sındırgı’sı, Ayvalık'ı, Bandırma’sı ile cazibe merkezi olsun. Biz MIPIM'e giderken Ayvalık'a düşündüğümüz kurvaziyer limanın projesini götürüyoruz.”

 

PROJELERE CUMHURBAŞKANI’NDAN DESTEK

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak her ilçede olduğu gibi Bandırma ile ilgili çalışmalarında da son derece şeffaf bir şekilde yöre halkını aydınlatarak yaptıklarını belirtti. Bandırma Liman projesiyle ilgili konuşan Başkan Uğur, “Dünyanın en çevreci ve son teknoloji ile yapılacak Rotterdam modeli liman projesi. En az 15 milyar AVRO, yani 50 katrilyon lira. Port Of Rotterdam CEO'su Başbakanımıza anlattı, Sayın Başbakanımız Başbakan Yardımcımız Lütfü Elvan'a bu işi takip etmesini söyledi. Geçtiğimiz perşembe günü konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza anlattık. Bu yalnızca Balıkesir’in ve Bandırma’yı uçuracak bir proje değil, Türkiye'nin vizyonu olacak bir proje. 10-15 yıllık süreçte en az 15 milyar AVRO'luk yatırım. Cumhurbaşkanımız kendisiyle yaptığımız görüşmede Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'a bu işi takip etmeleri, gereğinin yapılması için talimat verdi” dedi. 
Uğur, Ankara’da bugün Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile bir araya gelip bu konu hakkında bilgi vereceğini, Ekonomi Bakanının nisanın ilk haftasında çalışma ziyareti için gideceği Hollanda’da mevkidaşı olan Bakan ile Rotterdam'da bir araya geleceğini ve bu konunun da iki ülke Bakanlarının arasında alınacağını ifade etti.

 

KIRSALA 2 BİN KM YOL

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak 2015 yılında kırsal mahalleler için programa koydukları Bin km. yolun tamamlandığını, 2016 yılı için de Bin km yolun daha yapılması işini programa aldıklarını bildirdi. Uğur, iki yıl içinde kırsal mahallelere toplam 2 bin km yol yapılmış olacağını, çalışmaların sıcak asfalt, sathi kaplama, alt yapı vs. şeklinde olacağını söyledi. Susurluk ilçesindeki 300 metre uzunluğunda olan buzağılık Köprüsü de Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden yapıldı.

 

 

 

EMNİYET ÖNÜNE “KUVAYİ MİLLİYE KAVŞAĞI”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, emniyet müdürlüğü önünde devam eden kavşak düzenlemesinde sona gelindiğini, dal-çık kavşağın bu ay içerisinde açılacağını, kavşağının isminin Kuva-yi Milliye Kavşağı olacağını söyledi. Balıkesir’i cazibe merkezi yapıp buradaki ekmeği büyütmek istediklerini yineleyen Uğur, tüm bu işleri, hizmetleri yaparken hiçbir ayrım gözetmediklerinin altını çizdi. Başkan Uğur, “Biz bu işleri yaparken bize bu oy verdi, o vermedi, o ayrım yaptı yapmadı, bu muhalif belediye vs demedik, demiyoruz. Hiç ayrım yapmadan, çok şeffaf, açık ve net olarak projelerimizi yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Emniyet Müdürlüğü önündeki kavşağımız hep emniyet kavşağı olarak geçer. İnşallah yakında orayı hizmete açıyoruz, adına da Kuva-yi Milliye Kavşağı verdik, Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir'e de bu isim yakışır. Yine Bandırma Balıkesir istikametindeki, Bandırma'da da hem ana jet üssü, hem Liman AVM’nin olduğu yerdeki kavşak düzenlemelerini de yapıyoruz. Bandırma Belediyemiz ile beraber projeleri hazırlanıyor. Kamuoyunun fikri alınarak bu işler yapılıyor” dedi.

 

UĞUR: “BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE KISITLAMA YOK”
“GAZETELER TİRAJ KAYBEDİYOR, DEĞİŞİM DÖNÜŞÜME KARŞI TEDBİR ALINMALI”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Gazeteciler Cemiyetinin genel kurulunda yapılan konuşmalarda ifade edilen basın özgürlüğünün olmadığı yönündeki eleştiri ve yaklaşımları doğru bulmadığını, Türkiye’de basın özgürlüğünde bir kısıtlamanın olmadığını söyledi. Dünyada büyük bir değişimin olduğunu belirten Başkan Uğur, “Krizler geçici, değişim ve dönüşüm kalıcı. Londra’da yayınlanan Daily News Gazetesi 27 Mart'ta son baskısını yaparak yayından kalkıyor. Türkiye’de de ulusal basında tirajlara baktığınızda gittikçe düşüyor, 10-15 yıl önceki tirajlar yok. Yerelde de bir başıbozukluk var, internet gazeteciliğinin yayılması vs. Değişimin, dönüşümün vermiş olduğu sıkıntılar var. O nedenle mutlaka bu değişim dönüşüme karşı tedbir almak lazım. Gazetecilerin durumu zor, sigorta borçları, çalışanlarının ücreti, kağıt parası vs. Bizim gazete camiasının da bu konuda toparlanması lazım, yoksa iş kötüye gidiyor, değil yerel basın ulusal basın dahi sıkıntıda. Ama ben Türkiye'de basın özgürlüğünde bir kısıtlama görmüyorum. O kadar özgürler ki, bize her gün sayıp sövüyorlar. İnternet gazetesi, öbür gazeteler, yalan haber, yanlış haber her şey var, olmayan yok. Daha nasıl özgürlük olacak ki başka, nasıl bir özgürlük olması lazım? Sövüyor, yalan yazıyor, iftira ediyor vs. Benim için önemli olan vatandaşın memnuniyeti. Ben geçidimi yapayım, köprümü yapayım” şeklinde konuştu.


2050 YILINDA EN AZ 4 MİLYON NÜFUSLU BALIKESİR..
UĞUR: “BALIKESİR’İ HEP BİRLİKTE 10 NUMARA ŞEHİR YAPACAĞIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Edremit ilçesine yapacakları yeni otogarın önemli turizm sayfiyesi olan Edremit ile birlikte Akçay ve Altınoluk’u da içine alacak şekilde projelendireceklerini bildirdi. Balıkesir için hep birlikte el ele vereceklerini ifade eden Başkan Uğur konuşmasını şöyle tamamladı;

“Edremit'e meydan istedi başkan meydan yapacağız. Otogar istedi tamam yapalım dedik, hepsinin projesini hazırlıyoruz. Akçay'ı, Altınoluk'u, Edremit'ti tek otogarda toplayalım dediler, tamam dedik. Biz bu işlerimizi tamamen siyasetin üstünde, 1 milyon 200 bin kişiyi kucaklayarak yapıyoruz. Ben 2050 yılında en az 4 milyon nüfuslu bir Balıkesir'e göre plan, proje yapıyorum. En az 600-700 bin nüfuslu bir Bandırma, Bandırma'nın şu an köyleriyle beraber nüfusu 140 bin. Bandırma'nın bu nüfusa sahip olması için sanayi, limanı ile her şeyi ile iyi organize edilip iyi planlanması lazım. Tabi çevreci derneklerle de görüşüyoruz. Biz ne için Rotterdam Limanına gittik, orada 15 yıl önceden sanayiciler yer almaya başlamış, Enerji-Sa kurmuş, Çolakoğlu var, Akdeniz Kimya Sanayi var. Biz istiyoruz ki Bandırma'da düzensiz sanayi ve liman olmasın, Büyükşehir Belediyesi'nin ve Bandırma Belediyesinin denetiminde çevreci, denizi kirletmeyen sanayi ve liman olsun istiyoruz. İnşallah hep birlikte, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, halkımızla, basınımızla birlikte bu projeleri gerçekleştireceğiz ve Balıkesir'i plakası gibi 10 numara bir şehir yapacağız."

01/06/2020 Gün Ortalama:34  Bugün 201 Ziyaret var  Sitede 5 kişi var  IP:18.208.132.33