Türkçe
AYVALIK

Gömeç TONE OTEL

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EDREMİT’TE KUTLANDI..

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Edremit Belediyesi tarafından bir dizi etkinlik düzenlendiŞükrü Tunar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte CHP Eskişehir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer’in konuşmacı olarak yer aldığı söyleşi ile sergi, tiyatro, şiir ve müzik dinletileri ilgiyle karşılandı.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Edremit Belediyesi tarafından sergi, söyleşi, tiyatro, şiir ve müzik dinletilerinin yer aldığı bir dizi etkinlik düzenlendi. CHP Edremit İlçe Kadın Kolları, Cumhuriyet Kadınları Derneği, İda Bilinci Kültür ve Sanat Derneği, Körfez Anadolu Sanatları Derneği’nin katkı verdiği etkinliklerde ilk olarak "Yedi madde, yedi afiş" konulu sergi açılışı ile başladı. Ardından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesini anlatan slayt gösterimi yapıldı. Ardından CHP Eskişehir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer’in konuşmacı olarak yer aldığı söyleşiye geçildi. Söyleşi öncesi CHP Edremit İlçe Kadın Kolları Başkanı Songül Toplamaoğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel'de kadın haklarının önemine vurgu yaparak kadına karşı gittikçe artış gösteren baskı ve her türlü şiddeti kınadıklarını ve bir an önce bunun önüne geçilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

 

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da yaptığı konuşmada kadınların özgürleştikçe, ülkenin özgürleşeceğini belirterek, “Sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine inanan bizler; kadını obje olarak gören zihniyete karşı her zaman sürdürmüş olduğumuz mücadelemize devam ediyoruz. Kadın olmanın emek ve alınteri ile eşdeğer olduğu bilinci içerisinde hareket eden kadınların bu haklı mücadelesinde her zaman onlarla beraber olacağımızın bilinmesini de özellikle belirtmek istiyorum. Şöyle bir bakacak olursak, Cumhuriyet tarihimiz aynı zamanda aydınlık bir Türkiye için mücadele eden kadınların da tarihi olduğunu görmüş olacağız. Kadınlar, toplumsal hayatta üstlendikleri rollerle sadece ülkemizin gelişmesine omuz vermemişler, aynı zamanda bölge ülkelerindeki hemcinslerine de örnek olmuşlardır. 21. Yüzyılın Türkiye’sinde her türlü adalet, eşitlik ve özgürlük meşalesinin yılmaz taşıyıcıları ve savunucuları olan kadınlarımızın bütün baskılara karşı çıkarak ülkemizi aydınlatmaya ve toplumsal ilerlemenin itici gücü olmaya devam edeceklerdir. Kadınlar özgürleştikçe, Türkiye özgürleşecektir. Bu olaya bu şekilde bakmamız gerektiğine inanıyorum. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tüm dünyada ve ülkemizde kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanması temennisi ile; tüm dünyadaki kadınların bu anlamlı gününü kutluyor Özgecan Aslan, Cansel ve bu yavrularımız gibi haykırışları ile vicdanlarımızı yaralayan tüm kadın cinayet ve tacizlerinin son olmasını diliyorum” dedi.

 

CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer’de slayt sunum eşliğinde gerçekleştirdiği söyleşisinde kadının toplum hayatında ki önemine değinerek, tecavüz, taciz başta olmak üzere kadın hakları konusunda ülkemizde yaşanan ihlallerden örnekler vererek yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini anlattı.

Söyleşinin ardından “Oyunun Adı Yok” adlı tiyatro oyununda kadının toplumda yaşadığı baskı ve şiddetten örnekler sergiledi. Etkinliklerin son bölümünde Şiir ve müzik dinletisi sunuldu. Etkinliklerde konuk olarak bulunan başta CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer olmak üzere Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel, CHP Balıkesir İl Başkan Yardımcıları Nevzat Kav, Seval Bozkurt , Edremit Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Özgirgin, Mehmet Ertaş, İlhan Yazar, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çoğunluğu kadınlardan oluşan çok sayıda vatandaş katıldı. 

01/06/2020 Gün Ortalama:34  Bugün 202 Ziyaret var  Sitede 12 kişi var  IP:18.208.132.33