Türkçe
AYVALIK

Gömeç TONE OTEL

Balıkesir’in ilk simit peksimetçisi Gömeç’te

Bilindik biçimde galeta unuyla yada ekmeğin kurutulmasıyla üretilen peksimete 15 yıl önce farklılık getiren, Balıkesir’in ilk simit peksimet üreticisi İrfan Babayiğit, İstanbul ve İzmir’den bile müşterilerinin olduğunu söyledi.

Çoğunlukla galeta unuyla yapılan ve halk arasında “peksimet” ismiyle bilinen kurutulmuş unlu gıda maddesi, raf ömrünün uzun olması ve zayıflamak isteyen insanların taleplerini karşılaması amacıyla, çeşitli katkı malzemeleriyle üretiliyor ve ilgi görüyor. Peksimet çeşitliliğine 15 yıl önce farklı bir boyut kazandıran, Gömeç ilçesindeki 35 yıllık fırın ustası İrfan Babayiğit, simit peksimetini üreterek bir ilke imza attı. İlçede büyük ilgi gören simit peksimeti, kısa sürede Balıkesir’in ilçelerine yayıldı ve son günlerde, komşu il olan İzmir’den ve İstanbul’dan bile müşteri çekmeye başladı. İlk zamanlar, üretildiği gün satılamayan simitlerin çöpe atılmaması düşüncesiyle üretilen simit peksimetleri, talebin artmasıyla birlikte seri üretimle imal edilir duruma geldi.

 

Özellikle diyet amaçlı olarak tercih edilen simit peksimetlerini Balıkesir’de ve çevre illerde bulamadıklarını söyleyen müşteriler, galetaya oranla daha lezzetli ve daha gevrek olduğunu söyledi. Açıklamada bulunan fırın ustası İrfan Babayiğit, “35 yıldır Gömeç’te fırın ustalığı yapıyorum. 15 yıldır da simit peksimeti yapıyoruz. Özellikle yazın gelen tatilciler bu ürünü severek alıyor. Biz de, simitlerin değer kazanması için üretiyoruz. Vatandaşlar, bunu daha çok zayıflamak için kullanıyor. İstanbul'dan, İzmir’den ve ilimizden talep görüyor. Simit peksimetinin içinde katkı malzemesi olmadığı için 1 hafta kadar raf ömrü oluyor” dedi.

Duplicate entry '1582847188' for key 'PRIMARY'