TürkçeAYVALIKBURHANİYE’DE TEHLİKE ARZ EDEN DERELERE ISLAH ÇALIŞMASI

Burhaniye’nin, aşırı yağışlarda sorun yaratan dört adet deresinin ıslahı için, Devlet Su İşleri (DSİ) 25. Bölge Müdürlüğü, 5 Ocak 2017 günü ihaleye çıkıyor. Karınca Deresi’nin ardından Hocazade, Kadıncık, Kuşca ve Çoruk Derelerinin de ıslah edilmesi için çalışmalarını hızlandıran Burhaniye Belediye Başkanı Necdet UYSAL, son şiddetli yağışlardan sonra Burhaniye’nin bir daha kayıplar vermemesi adına ismi geçen ve tehlike arz eden dereler hakkında DSİ’den olumlu cevap aldı.

Burhaniye’de aşırı yağışlarda taşarak ilçede tehlike oluşturan, Hocazade, Kuşca, Kadıncık ve Çoruk Dereleri ıslah edilerek korku olmaktan çıkacak. Burhaniye’de geçtiğimiz senelerde yaşanan 3 adet sel felaketinde önemli rol oynayan ve bir kişinin ölümüne sebep olan Hocazade Deresi ve Kuşça, Kadıncık, Çoruk Dereleri taşkın kontrol inşaatı için 5 Ocak 2017 tarihinde ihaleye çıkılıyor. DSİ 25. Bölge Müdürlüğü tarafından ilanı verilen ihalede, dereler üzerinde yapılacak betonarme menfezler ile taşkın kontrolü sağlanırken yerleşim yerleri ve tarım alanları güvence altına alınacak. Bu kapsamda İskele Mahallesi Hocazade Deresi, 5 adet menfez ile birlikte 2.640 m.’si ıslah edilirken, Kuşca Deresi, 4’ü menfez olmak üzere 1.358 m. uzunluğunda, Kadıncık Deresi, 4 menfez olmak üzere 7.795 m’si, Çoruk Deresi’nin ise 4’ü menfez olmak üzere toplamda 10.477 m’si iyileştirilecek edilecek. Dereler üzerinde inşa edilecek menfezler 2 gözlü, 2x4 m boyutlarında olurken “Yerinde Dökme Betonarme Menfez” olarak yapılacak.

Konu hakkında açıklama da bulunan Belediye Başkanı Necdet UYSALHemşerilerimizin can güvenliği bizim için çok önemli. Geçtiğimiz yıllarda can alan  bu dereler, yapılacak olan ıslah çalışmaları ile iyileştirilerek faydalı bir şekilde kullanıldığı gibi, aşırı yağmurlarda fazla suyun tahliyesi de daha etkin yapılacaktır. En son yaşanan ve Balıkesir ölçeğinde yaklaşık m2 ye 250 m3 yağan yağmurlar gibi afat derecesinde zaman zaman yağan yağmurlara karşı da biraz daha tedbir almış olacağız” dedi.


13/06/2021 Gün Ortalama:2011  Bugün872 ziyaret var  Sitede 6 Kişi var  IP:3.235.173.155