TürkçeAYVALIK1.ULUSLARARASI KUZEY EGE GÖMEÇ HEYKEL SEMPOZYUMU NA KATILACAK HEYKEL TRAŞLAR BELİRLENDİ.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gömeç Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Burhaniye Ticaret Odası, Bandırma On yedi Eylül Üniversitesi ve Marmara Adalar Belediyesi ortaklığıyla yürütülen Su Altı Heykel Galerisinin ilk etabı olan ‘1. Kuzey Ege Gömeç Su Altı Heykel Sempozyumu toplantısı  Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam başkanlığında toplandı.

Büyükşehir Belediyesi,Güney Marmara Kalkınma Ajansı,Bandırma 17 Eylül Üniversitesi,Burhaniye Ticaret Odası,Marmara Adalar Belediyesi,Burhaniye Belediyesi ve Gömeç Belediyesinin, Bölge Turizmine Büyük katkı sağlaması düşünülen Gömeç Su Altı resif ve Heykel Galerisi projesi çalışmaları kapsamında Uluslararası Düzenlenen Kuzey Ege Gömeç Heykel Sempozyumu 17 Mayıs’ta başlayacak olup, ortak komisyonca belirlenen jüri üyeleri kararı ile 10 sanatçı ve eserleri seçildi. Geleneksel hale getirilmesi planlanan sempozyum bu yıl 17 mayıs – 18 haziran 2021 yılları arasında gerçekleşecek.

TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA İLK OLACAK  

Türkiye ve dünyada bir ilk olarak doğal marmara mermerlerinin kullanılacağı sempozyuma yoğun katılımcı talebi olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, “Gelecek günlerde saha hazırlığı ve mermerlerin nakliyesine başlanacak. 17 Mayıs’ı iple çekiyoruz. Körfez Bölgesi’nde ilk defa bu kadar büyük çaplı bir proje gerçekleştiriliyor, hedeflerimiz doğrultusunda ilerlersek bölgenin yıllardır en büyük sorunu olan büyük turizm açığını kapatmış olacağız. Bu heykel sempozyumu ile amacımız sadece su altına hayat vermek değil su üstündeki tüm esnafımızı da tekrardan canlanan turizm ile hayata bağlamaktır. Yaklaşık 5 yıl içerisinde su altında da karada da denizin altındaki çeşitliliği görmek isteyen tüm meraklılara cevap vermiş olacağız. Bu şekilde vatandaşlarımız ve turistlerimiz ister su altına dalış yaparak tüm heykellerimizi yerinde görebilecek fotoğraflayabilecek isterlerse de dalış bölgesine kurduğumuz dev ekranlı izleme noktalarında anlık olarak su altını izleyebilecekler. Biz bu projeye büyük umutlar ve heyecanlarla başladık sizden de bizim kadar heyecanlı olmanızı, umudunuzu çok yüksek tutmanızı bekliyoruz.’’dedi.

SEMPOZYUMA 21 ÜLKE 127 HEYKELTRAŞ BAŞVURU YAPTI.

Seçimlerde jüri olarak, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem HİMAM, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Yahya AKDUMAN, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Serkan AKÇA,Güney Marmara Kalkınma Ajansı Ekim Bengisu Hocaoğlu, Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Mustafa AYSEL,Sempozyum küratörü Heykeltraş Özlem Şengönül katıldı. jüri ekibinin seçimleriyle  1.ULUSLARARASI KUZEY EGE GÖMEÇ HEYKEL SEMPOZYUMU’na katılacak sanatçıların isimleri şu şekilde. 1-ASLIŞAH ERDEM- TÜRKİYE 2-DİLŞAD YİĞİTCAN AKÇAYÖZ- TÜRKİYE 3-HAKAN ÇINAR- TÜRKİYE 4-HAKAN ŞENGÖNÜL – TÜRKİYE 5-İMDAT AVCI- TÜRKİYE 6-KİRİLL GREKOV- RUSYA 7-ÖZLEM ŞENGÖNÜL –TÜRKİYE 8-ÖZGÜR CANBAZ – TÜRKİYE 9-SEVDA KOCATEPE – TÜRKİYE 10-SERHİİ SBİTNİEV- UKRANYA YEDEK SANATÇI LİSTESİ 1-BURAK ÇİZER- TÜRKİYE 2-ÖZKAN ARSLAN – TÜRKİYE 3-VALİANTSİN BORZDY – BELARUS 4-MİKHAİL 5-SOBOLEV- RUSYA olarak belirlendi.


18/05/2021 Gün Ortalama:1136  Bugün368 ziyaret var  Sitede 8 Kişi var  IP:3.238.96.184